Kilo Kontrol Araçları
VKİ Hesaplayıcı

Herkese uyan 'mükemmel kilo yoktur, ancak vücut ölçünüzü öğrenmek ve sağlıklı bir kiloda olup olmadığınızı tahmin etmek için bir vücut kütle indeksi (VKİ) hesaplayıcısı kullanmak iyi bir yoldur. Bu, gerçekçi kilo kontrol hedefleri belirlenirken kılavuz olarak da kullanılabilir.

VKİ nedir?


Vücut Kitle İndeksi, ağırlık aralığını hesaplamak için en popüler ve kullanımı kolay aletlerden biridir. VKİ hesaplayıcısı, göz açıp kapayıncaya kadar boyunuza göre sağlıklı bir kilo aralığı belirlemenize yardımcı olabilir. Vücut Kitle İndeksine göre insanlar dört grupta kategorize edilir: zayıf, normal kilolu, aşırı kilolu ve obez. Bir kişinin VKİ'si sağlıklı aralık dışında kalırsa, sağlık riskleri önemli ölçüde artabilir.

article image

Hangi VKİ zayıflığı gösterir?

Zayıf insanlarda VKİ değeri 18.5’in altındadır.

Hangi VKİ sağlıklı kiloyu gösterir?

18.5 ve 25 arasındaki bir sonuç, boyunuza göre kilonuzun “normal” olduğunu gösterir.

Hangi VKİ fazla kiloluluğu gösterir?

25 ve 30 arasındaki bir sonuç aşırı kilo aralığında olduğunuzu gösterir.

Hangi VKİ obezliği gösterir?

30’un üzerindeki sonuçlar obez kategorisindedir.

VKİ’nizi hesaplayın


Vücut Kitle İndeksi Hesaplayıcımızı kullanarak hangi ağırlık grubuna dahil olduğunuzu kontrol edin.

VKİ doğru mu?


Bir VKİ hesaplayıcısı kullanmak, kilonuzun sağlığınızı riske atacak grupta olup olmadığının belirlenmesinin iyi bir yolu olmasına rağmen, daha doğru bir sonuç için diğer araçlarla birlikte kullanılması gerekir. Birçok çalışma VKİ'nin vücut yağ kompozisyonunu adil bir şekilde yansıttığını göstermiştir, bu ağırlık-boy ilişkisini ifade ettiğinden tek başına vücut ağırlığından daha doğru bir ölçüm sağlar. Aslında, VKİ ve bir kişinin bel çerçevesindeki yağ miktarı arasında güçlü bir ilişki vardır. Bununla birlikte, VKİ vücudun yağ depoladığı yeri göstermemektedir; araştırmalar, bel çevresinde daha fazla ağırlık taşıyan kişilerin sağlık sorunları için daha yüksek bir risk taşıdığını göstermektedir.

Sağlık riskinizi değerlendirmenin en doğru yolu bel çevrenizi ölçmek ve diğer sağlık ve yaşam tarzı önlemlerini değerlendirmekle birlikte bir VKİ hesaplayıcı kullanmaktır. Bir VKİ hesap makinesi, hedef kilonuzu belirlemenize yardımcı olur ve bir defada VKİ değerinizi 2 puan düşürmeyi amaçlamak gerçekçi bir hedef olabilir.

NOT: VKİ kılavuzları, yüksek kas kitlesi veya hamile kadınlar için doğru olmayabilir ve 16 yaşın altında kullanılamaz.

XL-S Nutrition

XL-S ile Afiyetle Başarın!

TÜM ÜRÜNLER

Whatsapp